כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מוצרים אורגניים >>ההיסטוריה של החקלאות האורגנית
   ההיסטוריה של החקלאות האורגנית
לחץ להגדלה
החקלאות האורגנית החלה את דרכה הירוקה יחד עם תחילתה של התנועה האורגנית הכללית בעולם. הייתה זו קבוצה של אנשי מדע וחקלאים שהתנגדו לתיעוש החקלאות מסחרית וחברתית.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 25/12/08 17:36

 חקלאות אורגנית

 

כיצד התחילה החקלאות האורגנית בעולם, לאן פניה מועדות והאם היא תוכל להיות פרקטית ורווחית כמן החקלאות הקונבנציונלית ?

החקלאות האורגנית החלה את דרכה הירוקה יחד עם תחילתה של התנועה האורגנית הכללית בעולם. הייתה זו קבוצה של אנשי מדע וחקלאים שהתנגדו לתיעוש החקלאות מסחרית וחברתית. 

 במחצית הראשונה של המאה העשרים חלה התפתחות משמעותית בתחום ההנדסה הכימית שהביאה לשינויים משמעותיים בחקלאות. ההתפתחות בכלים החקלאיים הביאה לתנופה אדירה בתחום. קומביינים, טרקטורים וציוד מכאני נוסף הרחיבו את אפשרויות הייצור בצורה משמעותית. שטחי העיבוד גדלו, מספר הטרקטורים עלה ל-3 מליון ב-1950, ומספר החקלאים ירד, כתוצאה מההתפתחות המכאנית.

 אבות התנועה האורגנית התנגדו לתמורות אלה, כיוון שבשיטות שהונהגו נוצלה הקרקע מעבר ליכולותיה המקוריות, נעשה שימוש בחומרי הדברה ודישון שכיסנו את הקרקע, עובדי אדמה מסורתיים איבדו את פרנסתם, וגידולי שדה שונעו מקצה אחד של המדינה לצידה השני בצורה שאינה מחויבת במציאות. בשיטות המסורתיות היה החקלאי מגדל את תוצרתו לסביבה הקרובה אליו. הפרי היה שומר על ערכיו התזונתיים ועל טריותו בצורה אידיאלית , ולא פחות חשוב, מחירו היה נמוך יותר כיוון שהגיע מהיצרן לצרכן ללא פערי תיווך או הוצאות שינוע מיותרות.

בתחילת המאה ה-20 יצא p.h king – בוטנאי בעל שם מארצות הברית נסע מארץ מולדתו לארצות המזרח, בעיקר סין, כדי ללמוד שיטות דישון ועיבוד מסורתיות. הוא פרסם את ממצאיו בספר והיווה השראה לרבים מאנשי החקלאות האורגנית בארצות הברית למשך שנים.

גם לבריטניה היה חלק בהתהוותה של חקלאות אורגנית. אנשים רבים התנגדו לשיטות הקונבנציונליות עוד בשנות ה-20. סר אלברט הווארד חקר שיטות עיבוד אדמה וחקלאות מסורתית והגיע למסקנה נחרצת כי הן יעילות יותר מן השיטות הקונבנציונליות.  בספרו an agricultural testament שכתב ב-1940 הוא מפרסם שיטות חקלאות אורגנית ובכך משפיע רבות על חקלאי אותה תקופה ואלה שבאו אחריהם.   

בהשפעת הספר נערך ניסוי שהשווה בין שני סוגי החקלאות ותוצאותיו נתנו בסיס מהימן לארגונים רבים שתמכו בחקלאות אורגנית. האיש שלמעשה המציא את המושג חקלאות אורגנית היה אנגלי בשם לורד נורתבורן שכתב תורה שלמה אודות גישה הוליסטית מאוזנת בכל מה שקשור לעבודת האדמה.

 מלבד ארצות הברית ובריטניה, גם ליפנים היה מה להגיד בנושא חקלאות אורגנית. מסנובו פוקואוקה, מדען יפני בדק את הקשר בין פתולוגיה של צמחים לאיכות הקרקע. כתוצאה ממחקרו הטיל ספק בשיטותיה של החקלאות המודרנית. את שלושים השנים הבאות בחייו החל להקדיש לפיתוח שיטות שונות לגידולים שונים אך התמקד בעיקר בדגנים. על פי שיטתו מעורבותו של החקלאי בתהליך הצמיחה של פירותיו היא מינימאלית לחלוטין. הוא כמעט ולא מתערב.

טענתם המרכזית של המצדדים בחקלאות המודרנית היא כי הרווחיות וכמות היבול גדולים יותר מאשר חקלאות אורגנית. המגדלים האורגנים טוענים אחרת. לטענתם,  נזקי החקלאות הקונבנציונלית, הן מבחינה בריאותית כמו גם הנזק לאיכות הסביבה , יוצר נזק כלכלי שבסופו של דבר אנחנו משלמים. 

מחקר שנעשה בשוויץ לפני כ-50 שנה מצא כי שדות אורגניים מניבים פחות ב25% מחקלאות מודרנית, אך עם זאת הם צרכו פחות דשנים והוציאו פחות אנרגיה. יש לציין כי על הוצאות הדברה לא היו להם כמעט בכלל. בהמשך המחקר הגיעה רמת הגידולים האורגניים ל-90% ויותר לכאלה שגודלו בשיטות מודרניות

אגב, גם הוצאות ההובלה והשינוע למרחקים ארוכים, גורמים להוצאות רבות נוספות שאינן קיימות בגידולים מסורתיים.

חקלאות אורגנית המתבססת על שיווק אזורי היא רווחית יותר לחקלאי, זולה יותר לצרכן וגם בריאה יותר כיוון שהתוצרת החקלאית שומרת על טריותה ומגיעה לצלחת בזמן קצר יותר מרגע קטיפתה.

 

קרא עוד אודות מוצרים אורגניים וחקלאות אורגנית

חקלאות אורגנית בישראל

גינה אורגנית בחורף – בוודאי שאפשרי!

יסודות החקלאות האורגנית   

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר