כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מוצרים אורגניים >>חקלאות אורגנית - הדברה ביולוגית
   חקלאות אורגנית - הדברה ביולוגית
לחץ להגדלה
ראשית, אנחנו לא הולכים לדבר כאן בשבחה של שיטת הריסוס הכימי. ההפך, מאז שקיימת שיטת ריסוס זו שהחלה בשלהי מלחמת העולם השנייה, נוצר פרדוקס. במקום שיתמעטו מספר החרקים משמידי היבולים, עלה מספרם ונוצרו זנים חדשים רבים העמידים לחומרי ריסוס.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 09/02/09 12:36

חקלאות אורגנית

 

אחת העובדות המקשות על רבים מאיתנו להאמין ביכולת קיומה של חקלאות אורגנית חיה, משגשגת ורווחית בישראל ובכלל, היא נושא ההדברה.  אנו שואלים כיצד תיתכן חקלאות ללא הדברה. כיצד יצמחו יבולים או כיצד תהיה להם יכולת קיום ארוכת טווח כששורצים עליהם מיליוני טפילים, חיידקים ומזיקים נוספים. כמו שאנו יודעים חקלאות אורגנית חורטת על דגלה גידול ללא הדברה כלל ועיקר. כיצד, אם כן, גדלים היבולים האורגניים ללא הכימיקאלים קוטלי החרקים.

חקלאות אורגנית – שיטת ההדברה הביולוגית  

ראשית, אנחנו לא הולכים לדבר כאן בשבחה של שיטת הריסוס הכימי. ההפך, מאז שקיימת שיטת ריסוס זו שהחלה בשלהי מלחמת העולם השנייה, נוצר פרדוקס. במקום שיתמעטו מספר החרקים משמידי היבולים, עלה מספרם ונוצרו זנים חדשים רבים העמידים לחומרי ריסוס. הללו גרמו לפיתוחם של סוגי ריסוס חדשים וכן הלאה. הכל טוב ויפה, אבל מלבד החרקים, פוגעים חומרי הריסוס גם באדמה, האדם והחי. הם גם מחלחלים למי התהום ונכנסים לשתייה שלנו.

חקלאות אורגנית נועדה לפתור את הדילמה הזו ובסוג חקלאות זה משתמשים בהדברה ביולוגית. השיטה פשוטה מאוד, משתמשים באויביהם הטבעיים של אותם מזיקים – יהיו אלה מזיקים אחרים.  למשל, כשמייבאים גידולים מסוג מסוים לישראל, הם מגיעים באופן טבעי עם הטפילים שלהם. כיון שכאן הם מגיעים לסביבה אקולוגית חדשה מבחינתם שבה הם לא מוכרים, אין להם שום אויב טבעי. המצב כזה הם בהחלט מסוכנים לכל גידולי הסביבה. כדי להשמיד מזיקים אלה חקלאות אורגנית משתמשת בשיטת הנשק הביולוגי. כלומר, מביאים ארצה את  אויבו הטבעי של הטפיל המיובא מארץ מולדתו, מאקלמים אותו בישראל ומפזרים בשדות. ואז, כמו שנהוג לומר, נותנים להם לאכול אחד את השני.

אחת הדוגמאות הבולטות , היא שימוש בנבגי פטריית האמלומיציס שמונעת את מחלת הקימחון שמזיקה קשות ליבולי ירקות, פירות ודגנים. נבגי הפטרייה פשוט מחסלים את הקימחון.

דוגמה נוספת לשימוש שעושה חקלאות אורגנית בהדברה ביולוגית, היא השימוש בפטריות וחיידקים השוכנים בקרקע והמפיקות כיטינאז – אנזים מחסל מזיקים. אלה הם יצורים המתקיימים מפירוק הכיטין – חומר מזיק המחסל צמחים.

בחקלאות אורגנית נוהגים להוסיף את האנזים הזה לקרקע המיועדת לגידול והוא מוריד את שיעורי המחלה. הכיטינאז לא פוגע בצמחים ויבול שמעל הקרקע כיוון שאין לו כיטין בדפנותיו, לכן הוא יעיל לשימוש ולא מזהם הסביבה או המים.

בהרבה מעבדות בישראל ובעולם עובדים היום על מציאתם ופיתוחם של זני חיידקים שיהוו הדברה ביולוגית בטוחה וחסכונית ותשמש את ענף החקלאות האורגנית.

חקלאות אורגנית נוקטת שיטה נוספת כדי להרחיק מזיקים מן היבול. באופן טבעי, ישנם צמחים שמושכים טפילים ומזיקים יותר מן היתר. למשל, השיבה. את הצמחים הללו שמים בפינות הגינה, החצר, או שורת היבול. כך, כל הטפילים והחיידקים נמשכים אליהם ולא ליבול המרכזי. מקריבים אחד בשביל כולם.

חקלאות אורגנית משתמשת בשיטות ידידותיות יותר כדי לאפשר גידול בריא של יבול, אך עדיין יש מקום רב למחקר ופיתוח. מחקר זה יביא למצב בו פירות וירקות איכותיים ובריאים יותר יגיעו לשולחננו, ממש כמו פעם – בלי ריסוס. 

 
 

מאמרים וכתבות בנושאים: ירקות אורגניים / חקלאות אורגנית / מוצרים אורגניים

 

ירקות אורגניים – עובדים עם האדמה

מוצרים אורגניים

שוק מוצרים אורגניים – סקירה כללית  


 

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
באמת לא מרססים? 
תמים (27/04/2010)
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר