כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
   אני ילד ירוק
לחץ להגדלה
גידול ילדים על טהרת האג'נדה הירוקה לסוגיה, הוא אתגר לא קטן, משום שהוא מבקש לרדת לעומקם של הרגלי היומיום, שיצרו לנו עולם שכולו נוחות ולהחליפם בהרגלים שהערך נוחות אינו בהכרח עומד כנר לרגליהם.

מאת: סיוון נצר
פורסם: 22/02/10 08:31

אני ילד ירוק

 

אחד הטרנדים הלוהטים בעולם ההורות קשור במגמה הנרחבת של חזרה אל הטבע ואל הטבעי. טרנד, שאת סממניו ניתן למצוא בכל פינה: בתזונה - בתפוצתם הנרחבת של בתי הטבע, באירועים – הנערכים יותר ב גני אירועים בחוץ מאשר מאולמות של פעם ואפילו באופנה – במותגים שנועדו להעניק נוחות טבעית על פני שיעבוד לטרנדים.

גידול ילדים על טהרת האג'נדה הירוקה לסוגיה, הוא אתגר לא קטן, משום שהוא מבקש לרדת לעומקם של הרגלי היומיום, שיצרו לנו עולם שכולו נוחות ולהחליפם בהרגלים שהערך נוחות אינו בהכרח עומד כנר לרגליהם.

ואולם לדרך זו יתרונות רבים, בנוסף ליתרונות הסביבתיים, מתברר כי הם מועילים ומיטיבים גם עם הקטנטנים בטווח הקצר ואילו בטווח הארוך הם מבטיחים על בסיס דוגמא אישית, חינוך לחיים ברי-קיימא. במאמר הבא ננסה לסקור כמה מהמופעים המרכזיים של הטרנד הירוק בהורות.

 

במקום חיתולים חד פעמיים

חשבתם פעם כמה זיהום יוצר מוצר הנוחות הזה: חיתול חד פעמי? נסו לדמיין את כמויות החיתולים החד הפעמיים המושלכים מדי יום לאשפה, וכמה עשרות שנים, אם לא מאות, יחלפו עד שהטבע יעכל אותם, אם בכלל. מתברר כי חיתולים חד פעמיים הם הגורם המזהם השלישי בגודלו ברחבי העולם.

המגמה הירוקה בהורות חוזרת בפשטות מובנת מאליה אל החיתולים הרב פעמיים, כן, כן – אלה שניתן לכבס ולהשתמש שוב. זה אמנם יצריך מההורה החלפות חוזרות ונשנות, וגם – התעסקות עם ניקוי צואה, אולם בשימוש בחיתולים רב פעמיים קיים יתרון שאינו רק אקולוגי, הם מבטיחים גמילה הרבה יותר מהירה של הפעוט מהשימוש בהם. בעוד תינוקות שמכוסים בחיתולים חד פעמיים נגמלים על פי רוב בין גיל שנתיים וחצי לשלוש ויותר, פעוטות שגודלו על בסיס חיתול רב פעמי נגמלים כבר בגיל שנה וכמה חודשים, וזאת משום שהם באים במגע ישיר עם התחושה של שתן או צואה בחיתול ומזדרזים לשלוט באופן טבעי בסוגריהם.

חיתולים רב פעמיים ניתן להשיג במקומות רבים ברחבי הארץ. לרוב הם מיובאים מקנדה או מאנגליה ועשויים מבדים נושמים ואורגאניים. למי שאינו מצליח לעכל את הרעיון חשוב לדעת כי קיימים גם חיתולים חד פעמיים העשויים מחומרים אורגאניים, שהטבע יעכל בקלות יתרה.

בגדי תינוקות מכותנה אורגנית

צריך לגעת בבגדי הכותנה האורגנית כדי לעמוד על ההבדל בינם לבין הכותנה הרגילה, ובוודאי ובוודאי בינם לבין בדים סינטטיים או סינטטיים למחצה. הגוון של בגדי הגוף לתינוקות, לדוגמא צהבהב משהו והמגע רך ונעים מאין כמוהו. הם יושבים על גוף התינוק בצורה מושלמת ונראים נפלא גם אחרי אינספור כביסות. הכותנה האורגנית גדלה ונאספת בתנאים אורגניים לחלוטין והם אינם נצבעים בצבעים עם כימיקלים או מתכות. יתרונם הגדול הוא בעובדה כי הם אינם יוצרים גירוי בעור רגיש.

צעצועים אורגנייםצעצועים אורגניים החלו לטפטף ארצה ביחד עם זרם החינוך האנתרופוסופי שהחל להתפשט בהדרגה ברחבי הארץ. הצעצועים עשויים מחומרים טבעיים בלבד: עץ, בד, מתכת וכו' ובנוסף נצבעים בצבעים ידידותיים לסביבה. גם הובובות האורגאניות עשויות מבדים אורגניים ומחליפות את בובות הפלסטיק הרגילות. הרעיון העומד מאחוריהם הוא להעניק לילדים חוויה חושית עם חומרים שיש בטבע על פני צעצועי פלסטיק שהם גם מזהמים וגם סינטטיים מבחינת התחושה שהם מעניקים במגע.

מנשאים במקום עגלות

חלק מהטרנד הטבעי בהורות מעודד שימוש בחומרים טבעיים כמו גם במוצרים פשוטים וטבעיים יותר. לדוגמא: במקום עגלות משוכללות עם עיצוב היי-טקיסטי, מעודדת המגמה הירוקה בהורות נשיאת תינוקות במנשאים, גם בגיל מבוגר יחסית של הפעוטות. מי שבחר לשאת את תינוקו במנשא יגלה מהר מאוד עד כמה פשוט לנוע איתם ממקום למקום ולדלג בין אולם אירועים לקניון ובין הקניון לסופר, מבלי להידרש לפריקה ולטעינה של עגלות מסורבלות. מנשאים הפכו בעשור החולף לחלק בלתי נפרד מנוף ההורות וניתן כיום להשיגם בשלל דגמים:

מנשאי צדמקורם בדרום אמריקה והם נקראים מנשאי מאיה. ניתן לסחוב בהם תינוקות מגיל ישיבה ועד שלוש שנים. המנשא מאבטח את התינוק למותן האם בתנוחת הנשיאה בטבעית ומשחרר את הידיים לפעילות.

מנשאי גב המתאימים לנשיאת תינוקות מגיל שלושה חודשים ואילך ונקראים "יאמו". מקורם בדרום אמריקה.

מנשאים גמישים – הינם מנשאים ארוכים, הניתנים להתאמת הנשיאה לכובד התינוק ולנוחיות ההורה. מתאימים לנשיאת תינוקות כבר מהרגע הראשון ועד גיל שלוש בערך. לרוב הם עשויים משולשה חלקים של בד גמיש-נמתח.

 

עוד על מוצרים ירוקים לילדים תוכלו לקרא באתר:

www.yerookim.org.il

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר