כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>זיהום אוויר >>זיהום אור – מהו?
   זיהום אור – מהו?
לחץ להגדלה
אורה בלתי פרופורציונאלית זו נחשבת היום למפגע סביבתי אותו נהוג לכנות "זיהום אור". בישראל, כמו במדינות אחרות בעולם בהן אין עדין אינן מודעות למפגע סביבתי זה, קיימת תאורה מסיבית כמעט בכל מקום, החל מישובים, דרך מחנות צבאיים וכלה במפעלים.

מאת: Yerookim
פורסם: 27/01/11 20:37

 

זיהום אור – מהו?

 

החשכה, האופיינית לשעות הלילה, היא חלק טבעי ובלתי נפרד ממעגל החיים של בני האדם, הצמחייה וגם יצורים וגורמים אחרים בטבע. עם זאת, בעשור האחרון הולכת החשכה ונעלמת לטובת תאורה מאסיבית ובזבזנית. היום כדי ליהנות ממראה שמי הלילה זרועי הכוכבים יש להתרחק ממקומות יישוב ועדיף אפילו להגיע אל המדבר. ואכן, אחת התופעות האופייניות לחיים במציאות המודרנית היא הארה מופרזת בשעות החושך, המפרה לחלוטין את אפלת שמי הלילה הטבעית והברוכה. תאורה בלתי פרופורציונאלית זו נחשבת היום למפגע סביבתי אותו נהוג לכנות "זיהום אור". בישראל, כמו במדינות אחרות בעולם בהן אין עדין אינן מודעות למפגע סביבתי זה, קיימת תאורה מסיבית כמעט בכל מקום, החל מישובים, דרך מחנות צבאיים וכלה במפעלים.

 

גם האור מזהם

זיהום אור, הקרוי באנגלית "Light Pollution", נגרם כתוצאה משימוש מופרז בתאורה, המפרה את תנאי החשכה הטבעיים. כתוצאה מזיהום האור לא ניתן עוד לצפות בשמי הלילה המתמלאים בכוכבים, ותופעה זו אכן פוגעת באופן משמעותי בפעילותם של האסטרונומים; בשל זיהום האור כמעט ולא ניתן לזהות כוכבים בעיר מוארת, וכדי לראות גרמי שמים מורכבים יותר, כדוגמת ערפיליות או גלקסיות, יש לנוסע למקום מרוחק מאוד מיישוב אנושי. זיהום זה נגרם כתוצאה מכמה סיבות מצטברות:

  • תאורה מבתים פרטיים – אחת הסיבות המשמעותיות ביותר לזיהום האור היא התאורה מהחלונות, מחניית הרכב ומהמרפסות בבתים הפרטיים ובבנייני הדירות. בנוסף לכך, ישנם לא מעט תושבים הנוהגים להשתמש גם בתאורה דקורטיבית חזקה, הצורכת כמויות גדולות של אנרגיה ומאירה לא רק את המרחב הפרטי אלא גם את שמי הלילה.

  • תאורה ציבורית – גם התאורה הציבורית ובייחוד תאורת הכבישים והרחובות גורמת לזיהום אור. עם זאת, בשנים האחרונות בעקבות הניסיון לחסוך באנרגיה, החלו להשתמש בתאורה ממוקדת המופנית כלפי מטה, לכיוון הכביש או המדרכה.

  • תאורה של מגדלים – סיבה נוספת לזיהום האור היא התאורה הרהבתנית בגורדי השחקים הרבים המתנשאים לגובה בכל עיר מודרנית. רבים ממגדלים אלה מוארים באמצעות פרוז'קטורים המפיצים אור לא רק בסביבות המגדל אלא גם בשמים. בנוסף לזיהום האור, מבזבזים פרוז'קטורים אלה כמויות ניכרות של אנרגיה. באירופה, לעומת זאת, החלו בשנים האחרונות להשתמש בתאורה חסכונית, מינימליסטית ומתוחכמת יותר כדי להעיר מגדלים גבוהים, בתי מלון או כל מבנה ציבורי אחר.

 

זיהום אור בישראל

זיהום האור בישראל עולה באופן ניכר על פני זיהום זה במרבית מדינות אירופה. הסיבות הן היעדר מודעות והעדר טיפול, וכן גם תנאים הסביבתיים המיוחדים לארץ שמעצימים את הבעיה עוד יותר. השילוב בין כמויות גדולות של אבק ובין רמת לחות גבוהה יחסית, בייחוד לאורך רצועת החוף, מגביר מאוד את זיהום האור הקיים בארץ. האבק הממלא את החלל מחזיר את האור המוקרן עליו מהתאורה המלאכותית, מכפיל אותו ומאיר ביתר עוצמה את השמים. גם אדי המים, האופייניים לסביבה לחה, יוצרים בשילוב עם אלומות האור זוהר לא טבעי המפר את חשכת הלילה.

 

לצמצם את זיהום האור

מניעת זיהום האור או הפחתתו אינם רק גחמה של קומץ אסטרונומים אלא צורך ממשי, המשפיע על איכות החיים של כולנו. מניעת זיהום האור גורמת בראש ובראשונה לחיסכון משמעותי באנרגיה ולצמצום הזיהום הסביבתי, הנגרם כתוצאה מתהליכי שריפה ומייצור מוגבר של חשמל. כמו כן, ללא זיהום האור יכולים גם יצורים אחרים החיים על פני כדור הארץ ליהנות מתנאים טבעיים יותר. אך כדי לצמצם את זיהום האור יש לשנות סדרי עדיפויות לא רק ברמה הלאומית אלא גם ברמה האישית. יש צורך בהחלפה של תאורת הרחובות לתאורה חסכונית יותר, בהתאמת התאורה הפרטית במשקי הבתים לתנאי הסביבה וגם בצמצום התאורה בבניינים גבוהים. אמנם היערכות מחודשת זו דורשת לא מעט השקעה, אבל גם מבחינה עסקית, ועל כך יכול להעיד כל בוגר של לימודי מנהל עסקים - חיסכון שווה כסף. ולאורך זמן, אפילו הרבה כסף.

 

לסיכום כדאי להזכיר שגם אנחנו בני האדם, מספידים מאד מכך שכבר איננו יודעים חושך מהו. הפחד העתיק מהחשכה גורמת לנו לרצות להאיר הכל חזק. אולם דווקא החשיפה ללילה, לחושך, לשמים ולכוכבים יכולים לעזור לנו להתחבר עם גדולתו של העולם, עם מיקומנו בו, לחוש קירבה אל כל היצורים החיים; החושך יכול לעורר ולגעת במקומות העמוקים ביותר בנפשנו. כדאי להיזכר בכוח המרפא של החושך הטבעי ולשאוף להביאו גם אל תוך חיי היומיום שלנו.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר