כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>זיהום אוויר >>גינה קהילתית – לשיפור איכות החיים
   גינה קהילתית – לשיפור איכות החיים
גינה קהילתית, הקרויה באנגלית "Community Garden", היא גינה שעל הקמתה ועל טיפוחה אחראית הקהילה. מעבר לערך האסתטי של שתילה וטיפוח הגינה הקהילתית, יש לה גם מטרות חברתיות, כדוגמת העצמת חבריה, מפגש והיכרות של אוכלוסיות שונות וטיפוח שטחים מוזנחים.

מאת: Yerookim
פורסם: 30/03/11 15:14

גינה קהילתית – לשיפור איכות החיים

 

גינה קהילתית, הקרויה באנגלית "Community Garden", היא גינה שעל הקמתה ועל טיפוחה אחראית הקהילה. מעבר לערך האסתטי של שתילה וטיפוח הגינה הקהילתית, יש לה גם מטרות חברתיות, כדוגמת העצמת חבריה, מפגש והיכרות של אוכלוסיות שונות וטיפוח שטחים מוזנחים. על הגינה הקהילתית אחראים חברי הקהילה, לעיתים בסיוע של צוות מקצועי חיצוני, והם משקיעים מאמצים כדי להתאימה לצרכים השונים של החברים. לא אחת משמשת הגינה הקהילתית גם ככלי למאבק חברתי של הנוטלים חלק בפרויקט, למען שיפור תנאיי חייהם. מעבר לערך החברתי של הגינה הקהילתית יש לה גם משמעות רבה מבחינה אקולוגית ומבחינה חינוכית, והיא מעודדת ערכים סביבתיים, קיימות, ושמירה על איכות הסביבה. מרבית הגינות הקהילתיות, הממוקמות דווקא בערים, יוצרות קשר ממשי של חברי הקהילה לאדמה ולטבע גם בתוך הנוף האורבני הצפוף והרועש.

 

פריחה גם בלב הכרך הסואן

מרבית הגינות הקהילתיות בעולם ובישראל מצויות, כאמור, בערים –  בסביבה המכוסה רובה ככולה באספלט, בכבישים אינסופיים, במבנים גדולים ובמדרכות רבות. סביבה זו סובלת מטבעה ממחסור ומהיעדר צמחייה וקרקע פורייה. למרות נתוני פתיחה אלה, יכולה  קהילת תושבים אקטיבית לטפח גינות עירוניות מגוונות ביותר בשטחים הטבעיים שנותרו בכל עיר. בעולם ובישראל ניתן היום למצוא גינות קהילתיות בהן גדלים בעיקר פרחים והן משמשות כמקום מפגש חברתי, גינות המיועדות לגידול ירקות ופירות אורגניים, גינות המשמשות כריאה ירוקה וכמקום בילוי לילדים ולהורים, וכן גינות המשמשות להסברה אקולוגית וללימודי חינוך בהקשרים סביבתיים.

 

הערכים שמאחורי טיפוח הטבע

·         מבחינה אקולוגית, לגינה הקהילתית ישנן מטרות משנה רבות, כדוגמת: טיפוח של שטחים שוממים ומוזנחים בסביבות העיר, יצירת ריאה ירוקה בלב אזורים אורבאניים, שיפור מראה השכונה ומערכות האקולוגיה המקומיות, גידול של ירקות, פירות ועשבי תיבול אורגניים, הכנה ושימוש בקומפוסט טבעי ומניעת התרחבותם של פרויקטים עירוניים מזיקים.

·         מבחינה קהילתית, משמשת הגינה לחיזוק הקשרים בתוך הקהילה והעצמתה,  לפעילויות משפחתית או ספורטיבית, כמקום מפגש של צעירים הלומדים לקורס פסיכומטרי ועוד. ברגע שנוצרה זיקה בין התושבים בשכונה לגינה שלהם, גדלה מיד האיכפתיות והאקטיביות, דבר שהשפיע אפילו על צמצום האלימות והפשיעה באזור.

·         מבחינה חינוכית, לגינות הקהילתיות ישנו תפקיד חשוב ביותר. באמצעות הגינות הקהילתיות ניתן להנחיל לילדים ולבוגרים ערכי התחשבות בטבע ולעודד חיסכון במשאבים, אהבת הארץ והאדמה, וערכי קיימות וטיפוח הסביבה גם למען אחרים ולמען הדורות הבאים. גינות קהילתיות תורמות מבחינה חינוכית גם להיכרות עם הטבע, עם סוגי צמחייה שונים, עם בעלי חיים, עם שיטות לגינון אקולוגי ועם נושאים רבים נוספים, הקשורים בשתילת הגינות ובמלאכת טיפוחן השוטפת והמשותפת.  

 

גינות קהילתיות בישראל

בישראל הוחלט על אימוץ מודל הגינות הקהילתיות, הקיים בארצות הברית, כבר במהלך שנות ה-90. המטרה שעמדה מאחורי החלטה זו הייתה, לנסות ולשמר את השטחים הירוקים שקיימים היו בערים לטובת הקהילה והציבור כולו. בתקופה זו, הוקמה הגינה הקהילתית הראשונה בשכונת בקעה בירושלים, ביוזמת החברה להגנת הטבע ובשיתוף עם המינהל הקהילתי ועיריית ירושלים. מאז, הקימה החברה להגנת הטבע מרכז לקידום גינות קהילתיות בארץ.

במקביל, הוחל בפיתוח תוכניות להקמת גינות קהילתיות נוספות לקהלי יעד שונים במטרה להסב שטחים מוזנחים ופתוחים לגנים מטופחים, וקהילות שונות זכו לעידוד ולסיוע בתכנון, בפיתוח ובאחזקת הגינה הקהילתית. בעקבות העלייה במודעות הציבורית לערכי שימור הסביבה בעשור האחרון, חלה גם עליה משמעותית במספר הגינות הקהילתיות שהוקמו מאז בישראל. היום ישנן גינות קהילתיות בכל רחבי הארץ – בתל אביב, בירושלים, בבאר שבע, בחיפה, ברמת השרון, בערד, בראש העין, בעכו, בבת ים ובמקומות נוספים.

 

שלכם,

אתר ירוקים

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר