כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>זיהום אוויר >>טיפוח ריאות ירוקות בישראל
   טיפוח ריאות ירוקות בישראל
לחץ להגדלה
בעידן המודרני אנו נהנים מרמת חיים גבוהה ביותר, אך באותה מידה גם פוגעים פגיעה בלתי הפיכה בסובב אותנו – בצומח, בחי, בדומם וגם בעצמנו. זיהום האוויר הוא אחד המפגעים הקשים ביותר. מדי יום נפלטים גזים מזהמים ופחמן דו חמצני ממפעלי תעשייה ומכלי הרכב, וגורמים לנזק מצטבר לסביבתנו ...

מאת: Yerookim
פורסם: 31/05/11 17:35

 

טיפוח ריאות ירוקות בישראל

 

בעידן המודרני אנו נהנים מרמת חיים גבוהה ביותר, אך באותה מידה גם פוגעים פגיעה בלתי הפיכה בסובב אותנו – בצומח, בחי, בדומם וגם בעצמנו. זיהום האוויר הוא אחד המפגעים הקשים ביותר. מדי יום נפלטים גזים מזהמים ופחמן דו חמצני ממפעלי תעשייה ומכלי הרכב, וגורמים לנזק מצטבר לסביבתנו וגם לבריאותינו. במקביל, תהליכי האורבניזציה הבלתי פוסקים גורמים להיעלמות השטחים הירוקים הטבעיים. לשטחים ירוקים אלה, בתחומי העיר ובסביבתה, ישנה חשיבות רבה כיוון שהם משמשים כריאות הירוקות. בכל שטח ירוק - פארקים, גינות ציבוריות, שטחים חקלאיים וגם חורשות, מייצרים העצים והצמחים חמצן נקי בתהליכי הפוטוסינתזה, ומסייעים למלחמה בזיהום האוויר.

 

למה אנו זקוקים לריאות ירוקות?

תפקידם של השטחים הירוקים בעיר דומה מאוד לתפקיד הריאות בגוף האדם; העצים והצמחייה בשטחים אלה מיצרים חמצן נקי, קולטים חלק מהפחמן הדו חמצני הנמצא באטמוספרה ומטהרים את זיהום האוויר. לבד מתפקיד חשוב זה, לשטחים הירוקים ישנם גם תפקידים נוספים:

  • פעילות פנאי – השטחים הירוקים יוצרים הזדמנות נהדרת לבילוי שעות הפנאי; פיקניקים, פעילויות ספורט שונות ומופעים באוויר הפתוח הם חלק מהפעילויות המתאימות לשטחים אלה.

  • פני העיר – מרבית אזורי הערים מכוסים בבטון, באבן ובאספלט. לעומת זאת, סביבה ירוקה הופכת את מראה העיר לנעים ולפסטוראלי הרבה יותר.

  • גשמים – הגשמים היורדים על שטחי האספלט בערים אינם מצליחים לחלחל אל האדמה ומצפים את פני העיר או נשפכים אל תעלות הביוב. לעומת זאת, השטחים הירוקים מאפשרים למי הגשמים לחלחל אל הקרקע ולהיאסף במאגרי התהום.

  • הפרדה – השטחים הירוקים יוצרים גבולות בין אזורים שונים בעיר וגם בין ערים שונות.

  • חינוך – לשטחים הירוקים ישנו גם ערך חינוכי רב. במסגרת לימודי חינוך לגיל הרך או לגילאי בית ספר, נכללים היום לא מעט קורסים העוסקים בחשיבות החשיפה של הילדים לטבע.

 

שטחים ירוקים בישראל

הקצאת שטחים לפרויקטים של ריאות ירוקות בלב הערים בישראל איננה מלאכה פשוטה. גידול האוכלוסייה בארץ נמצא בעליה, הערים מתפתחות וישנו צורך בשטחים נוספים לדיור, לבניית מגרשי חנייה, לסלילת כבישים, לאזורי סחר ותעשייה ולשימושים נוספים. בנייה מאסיבית בלב הערים ובסמוך אליהן גורמת במהלך הזמן לצמצום ניכר בשטחים הפתוחים. מצב השטחים הירוקים בישראל, שהיא מדינה קטנטנה שבחלקה הגדול היא גם מדברית, הוא חמור בהשוואה למדינות העולם האחרות. בערי ישראל ישנו מחסור גדול בשטחים ציבוריים פתוחים, בגנים ובפארקים, ומחסור זה פוגע לא רק בסביבה אלא גם באיכות החיים.

לרוע המזל, בישראל עדיין לא קיימת חקיקה מסודרת בנושא שטחים ירוקים בערים. עם זאת, קיים "תדריך תכנון להקצאת קרקע לצורכי ציבור". בתדריך מתוארת לפרטים חשיבותם הרבה של השטחים הפתוחים ומופיעה המכסה המינימאלית של שטח ירוק בעיר ביחס לתושב בודד. בהתאם לתדריך, השטח הירוק לאדם בודד בעיר צריך לעמוד על כ-10 מטרים מרובעים. מכסה זו נמוכה בהרבה ביחס למכסה הקיימת במדינות מערביות אחרות. לדוגמה, בארצות הברית נעה המכסה של שטח ירוק לאדם בודד בין 26 מטרים מרובעים ל-42 מטרים מרובעים ובאנגליה בין 22 מטרים מרובעים ל-26 מטרים מרובעים.

 

מה עושים?

הסיבות למצב העגום בתחום הריאות הירוקות בארץ הן רבות, וחוסר המודעות לנושא היא המרכזית מביניהן. בנוסף לכך, נושא השטחים הירוקים איננו נמצא כלל ברשימת המשימות וסדרי העדיפויות של הרשויות המקומיות. ישנם גם לא מעט שיקולים אינטרסנטיים הגורמים לעיכובים בהוצאה לפועל של תוכניות חדשות לשטחים ירוקים בערים. במציאות שכזו, הצעד החשוב הראשון לקראת שיפור המצב הוא, כמובן, הגברת המודעות הציבורית לנושא. כמו כן, חשוב מאוד לעגן את הטיפול בשטחים הירוקים בחקיקה מסודרת.

נכון להביט על הריאות הירוקות בערים כמו על ביטוח בריאות מקיף, ולמען האמת - זה בדיוק מה שהן. יש לקוות שראשי המדינה יפנימו במהרה את התפיסה הזו ויקצו בחוק שטחים ירוקים בתוך הערים שלנו.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר