כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>זיהום אוויר >>מהו החור באוזון?
   מהו החור באוזון?
שכבת האוזון היא שכבה הקיימת באטמוספרה ומצויה בגובה שבין 15 קילומטר ל-35 קילומטר מעל פני הקרקע. שכבת האוזון היא גם חלק מהסטרטוספרה. הסטרטוספרה היא שכבה אטמוספרית יציבה ביותר המצויה בגובה שבין 12 קילומטר ל-50 קילומטר מעל פני הקרקע

מאת: Yerookim
פורסם: 06/10/11 10:08

מהו החור באוזון?

 

המונח "חור באוזון" מוכר לכולנו ומהווה חלק מרכזי בדיון על ההשפעות המזיקות של החיים האנושיים על הסביבה. כל מי שעבר לימודים אקדמיים עם התמחות בנושאים סביבתיים מכיר את התופעה היטב. עם זאת, רבים מאיתנו מכירים את המונח פחות, ולא יודעים כיצד הוא מושפע מאורחות חיינו וכיצד התרחבותו משפיעה עלינו.

 

מהי שכבת האוזון?

שכבת האוזון היא שכבה הקיימת באטמוספרה ומצויה בגובה שבין 15 קילומטר ל-35 קילומטר מעל פני הקרקע. שכבת האוזון היא גם חלק מהסטרטוספרה (stratosphere). הסטרטוספרה היא שכבה אטמוספרית יציבה ביותר המצויה בגובה שבין 12 קילומטר ל-50 קילומטר מעל פני הקרקע. בשכבה זו אין עננים או אדי מים אך הטמפרטורה בה עולה ביחס לגובה, בשל קרינת השמש. החומרים המגיעים אל הסטרטוספרה, כדוגמת זיהום אוויר, נלכדים בתוכה לתקופות ארוכות ביותר. שכבת האוזון של הסטרטוספרה נוצרה, לפי התפיסה השלטת היום, לאחר התפתחות האצות והצמחים על פני כדור הארץ; אלה גרמו לפליטה של חמצן לאטמוספרה. מולקולות החמצן שנוצרו נפגשו עם קרינים אולטרא-סגוליות של השמש, התפרקו לשני אטומי חמצן בודדים, התחברו שוב למולקולת חמצן בעלת שני אטומים ויצרו את שכבת האוזון.

 

מדוע שכבת האוזון חשובה כל כך?

חשיבותה הרבה של שכבת האוזון נובעת מכושרה לבלוע חלק משמעותי מהקרינה האולטרא-סגולית הנפלטת מהשמש ומגיעה אל כדור הארץ. הקרינה האולטרא-סגולית היא קרינה מסוכנת מאוד הפוגעת ברקמות שונות. בשל כך, שכבת האוזון העוצרת אותה היא בבחינת הכרח להמשך הקיום של מרבית צורות החיים על פני כדור הארץ.

 

כיצד נפער החור בשכבת האוזון?

לקראת סוף המאה ה-20 נחשף לראשונה חור גדול שנפער בשכבת האוזון באזור שמעל אנטרקטיקה ותופעות נוספות של הידלדלותה נתגלו באזורים אחרים. לפי הדעה המקובלות על מרבית החוקרים, החור וההידלדלות בשכבת האוזון נגרמו כתוצאה מפעילות אנושית. לפי סברה זו, ההתפתחות המואצת של התעשייה והתרחבותה הבלתי פוסקת גרמו לפליטה מאסיבית של מזהמים שונים שפגעו בשכבת האוזון ואף גרמו להיווצרות קרע ממשי בה. היום, המזהם הדומיננטי ביותר הגורם להיווצרות הקרע הוא פריאונים – תרכובות CFC, שהן גזים לא רעילים אך אינרטיים, כדוגמת חנקן, ארגון והליום, המשמשים אותנו בעיקר לתפעול מערכות קירור ולתרסיסים שונים. כל מולקולה של תרכובות ה-CFC גורמת להרס מולקולות אוזון רבות ביותר עד לרגע התפרקותה.

 

מהן התוצאות?

הפגיעה המתמשכת בשכבת האוזון מגבירה באופן משמעותי את הקרינה האולטרא-סגולית המגיעה אל פני כדור הארץ, ופוגעת בבני האדם, בבעלי החיים ובצמחייה:

  • חשיפה ממושכת לקרינה אולטרא-סגולית מגבירה את הסיכון לפגיעה בעיניים ובעיקר להתפתחות מחלת הקטרקט. הקרינה האולטרה-סגולית גורמת גם לעלייה בשכיחות מחלות סרטן העור ובעיקר סרטן מסוג מלנומה. כמו כן, גורמת הקרינה להתפתחות מחלות זיהומיות שונות כתוצאה מפגיעה במערכת החיסונית.
  • הקרינה אולטרא-סגולית פוגעת גם בבעלי חיים; היא גורמת לפגיעה בהתפתחות יצורים ימיים מסוגים שונים, פוגעת בשרשרת המזון הימית, גורמת להתפרצות מחלות שונות ואפילו מובילה במקרים קיצוניים להכחדה של מינים מסוימים. 
  • כתוצאה מהקרינה, עולה רמת הפחמן הדו חמצני באטמוספרה, והצמחייה היבשתית והימית נפגעת גם היא. הצמחים קולטים אליהם את הפחמן הדו חמצני בתהליך הפוטוסינתזה. הקרינה גורמת לאורך זמן לפגיעה ביכולת הגדילה ולהכחדה של זני צמחים מסוגים שונים.  

 

לסיכום, ישנן מספר דרכים למזער את הנזק, לטובותינו, לטובת הדורות הבאים ולטובת הסביבה כולה; לצמצם את השימוש בתרכובות CFC ולמצוא להן תחליף, להעמיק את המחקר בתחום, להגביר את המודעות הציבורית, ליזום חקיקה ולעודד שינוי דפוסי חשיבה כלכליים. מכיוון שהנושאים הסביבתיים הם מורכבים ורב תחומיים, חיוני שהם ישולבו גם במסגרות של לימודי מנהל עסקים, כלכלה ומדעי המדינה.  

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר