כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>בניה ירוקה >>אדריכלות ירוקה
   אדריכלות ירוקה
לחץ להגדלה
אדריכלות ירוקה היא אחד מן התחומים הפופולאריים ביותר בעולם הארכיטקטורה והעיצוב העכשוויים. שלא כמו מגמות אחרות, הקשורות בעיקר לקונספטים ויזואליים, אדריכלות ירוקה מגלמת אספקטים מעשיים של תפיסת עולם שלמה.

מאת: Yerookim
פורסם: 25/09/12 15:01

 

אדריכלות ירוקה

אדריכלות ירוקה היא אחד מן התחומים הפופולאריים ביותר בעולם הארכיטקטורה והעיצוב העכשוויים. שלא כמו מגמות אחרות, הקשורות בעיקר לקונספטים ויזואליים, אדריכלות ירוקה מגלמת אספקטים מעשיים של תפיסת עולם שלמה. תפיסת עולם זו רואה את האדם כחלק מסביבתו וגורסת כי הרמוניה זו מועילה במידה שווה לאדם ולטבע. השימוש ברעיונות ובעקרונות עיצוביים שהם הרמוניים לטבע ומשתלבים בו מתמזג עם מערכות חדישות של חסכון באנרגיה ועם חומרים שאינם מזיקים לאדם ולסביבתו. במאמר זה נעסוק בתחום של אדריכלות ירוקה ונדגים כיצד היא עשויה להועיל מבחינות מעשיות הקשורות בחסכון ובבריאות המשתמשים במבנה. 

 

היכן ניתן להיתקל כיום באדריכלות ירוקה?

בעבר היה נהוג כי לשלב עקרונות של אדריכלות ירוקה רק בפרויקטים גדולים ועתירי ממון. כיום ניתן לזהות שימוש באלמנטים מסוימים מתוכה, בעיקר אלו הנוגעים לחסכון באנרגיה ולשימוש בחומרים שאינם רעילים, כמעט בכל מקום או מרחב בנוי. המודעות הגוברת לחשיבותו של תכנון מתחשב וירוק מתבטאת בכך שמוסדות וארגונים רבים מדגישים ומבליטים את היותם מושתתים על אדריכלות ירוקה. כך למשל, אם אתם יוצאים לחופשה בשבועות או בראש השנה בבית מלון או בצימר, שימו לב לעיצוב, למיקום החלונות ולהצהרות האתר אודות השימוש בריהוט ממוחזר או באנרגיה חלופית. גם אם אתם יושבים בכיתת לימוד על מנת להתכונן למבחן פסיכומטרי או לבחינות סוף סמסטר, ניתן להניח שבמבנה נעשה שימוש באדריכלות ירוקה. באוניברסיטת תל אביב למשל, תוכנן ונבנה "בניין ירוק" המשמש כבית ספר ללימודי סביבה. אם ברצונכם לברר לעומק לגבי האפשרות של ארכיטקטורה ובנייה ירוקה ושילובה בפרוייקט בניה, גם אם מדובר בבניית בית פרטי, כדאי שתביעו את רצונכם בפני האדריכל ומעצב הפנים שלכם כבר בשלבים הראשוניים של תכנון הבית. כך ניתן יהיה לקחת בחשבון שימוש בחומרים מבודדים שמאפשרים חיסכון באנרגיה לצורך חימום בחורף וקירור בקיץ, שימוש באנרגיה סולארית וקולטי שמש, צביעת הבית בצבעים שאינם רעילים והתקנת מערכות השקיה שעושות שימוש במים אפורים. 

 

אספקטים מעשיים של בניה ירוקה

לאדריכלות ולבנייה ירוקה ישנם אספקטים מעשיים רבים: מעבר לאידיאולוגיה הצרופה ולרעיון של השתלבות מחודשת של האדם עם סביבתו, לאורך זמן מושגים חיסכון כספי רב, חיסכון באנרגיה וכמובן תועלת בריאותית רבה. להלן פירוט לגבי מספר אלמנטים ירוקים: 

העמדת המבנה וניצול תאורה טבעית: תכנון נכון ומושכל של הבנייה, תוך כדי התחשבות בכיווני האוויר ואור השמש לאורך היום, מבטיח בית מואר ומאוורר ומאפשר לצמצם כמעט לחלוטין את הצורך במיזוג ובתאורה מלאכותית במהלך שעות היום. 

בידוד: על ידי בנייה של קירות תרמיים ניתן ליצור מבנה מבודד, המפחית בצורה משמעותית את השימוש בחשמל.

שימוש באנרגיה חלופית: תכנון אדריכלי ירוק מתחשב בחשיפה נכונה לשמש, כך שהמבנה יוכל להתחמם בחורף ולהיות מואר ומאוורר לאורך כל ימות השנה, וכמו כן ניתן להתקין מערכות חסכוניות לניצול אנרגיה שאינה מזהמת, כדוגמת דודי שמש ומתקנים לניצול אנרגיית הרוח באזורים מתאימים. 

 

מיחזור בבניה ירוקה

באדריכלות ובניה ירוקה מושם דגש על שימוש בחומרים שניתנים למיחזור, ובהם קירות, חלונות, חומרי טיח, שטיחים, חיפויי רצפה וכו'. נסיון למיחזור של מרכיבי המבנה נעשה גם במקרים של שיפוץ או הריסה של מבנה ישן והקמת חדש. 

מיחזור המים: באדריכלות ירוקה נהוג לעשות שימוש במערכות מתוחכמות של פינוי שפכים. מי הכביסה, הכיורים והרחצה נקראים מים אפורים, וניתן להפנות אותם לטיפול מתאים ולצורכי השקיה. 

מיחזור הפסולת הביתית: בנייה ירוקה מעודדת שימוש במתקני הפרדה של פסולת ומיחזור פסולת אורגנית. לשם כך ניתן להתקין ארונות מתאימים לאיסוף ולהפרדה של מוצרי פלסטיק, זכוכית, נייר וחומרים אורגניים.

 

התועלת הבריאותית

מן הבחינה הבריאותית כמובן שיש לציין את התועלת הרבה שהיא פועל יוצא מן השימוש בחומרי בנייה שאינם כוללים רעלנים או חומרים מסרטנים. האדריכלות הירוקה עשתה רבות בשנים האחרונות על מנת להעלות את המודעות לסכנה שבשימוש בחומרים המזיקים לבריאות. גם אם אין ברצונכם לעשות שימוש במערכות המתוחכמות של אדריכלות ירוקה, ניתן להקפיד ולבדוק את החומרים בהם נעשה שימוש בכל פרויקט של בנייה ושיפוצים על מנת להגן על בריאותכם.  

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר